Zabytki Sandomierza

 • Góry Pieprzowe, zwane też "Pieprzówkami" - wypiętrzone przed 500 milionami lat, zbudowane są z łupków kambryjskich, prezentują się jako niewysokie, piękne i jedyne tego typu w Europie. Na odcinku ok. 1 km w stromej, wysokiej miejscami na 60 m krawędzi doliny Wisły ciągną się wychodnie iłołupków kambryjskich poprzecinane siecią spękań i uskoków. Całość pokrywa płaszcz lessu. Na Górach Pieprzowych w roku 1980 utworzono 18 ha rezerwat geologiczno-przyrodniczy, w którym obok skał ochronie podlegaja rośliny, w tym stepowa wisienka karłowata ...(więcej)

 • "Po wymordowaniu 49 dominikanów, wół klasztorny, wyrwawszy się z obory, pognał za oddalającymi się pohańcami, by ich choć rogiem ubóść, a nie mogąc ich dopędzić, ponad brzegiem Wisły, na wzgórku, zatrzymał się, jęknął boleśnie i grzebiąc nogami usypał kopiec (o ćwierć mili od miasta leżący), a na nim rogiem wypisał: Salve Regina! Napis ten do dziś dnia tam widny, nie zarasta trawą."

  (Czasopismo "Księga Świata", Warszawa 1859)

  Legenda ta w ciekawy sposób ukazuje powstanie kurhanu. Związana jest z najazdem tatarskim na Sandomi ...(więcej)

 • Wędrując uliczką Zamkową od Rynku w kierunku zamku, po lewej stronie, zobaczymy niewielki, przesłonięty drzewami dom w dworkowym stylu - to właśnie dworek Ulrychów. Nie tak dawno jeszcze stał obok podobny budynek dawnej ochronki.
  Dworek Ulrychów od frontu ma oszklony ganek będący jednocześnie werandą, 4 okna obramowane ozdobnymi opaskami i dwa wejścia od strony podwórza do dwóch mieszkań.
  Oba dworki wzniesione zostały w 1864 roku przez Cypriana Strużyńskiego - urzędnika powiatowego, znanego ongiś ze swych budowniczych zaint ...(więcej)

 • Przy wylocie ulicy Browarnej, tuż u podnóża sandomierskiej skarpy stoi najokazalszy z miejscowych dworków - dworek Karpińskich.

  Wzniesiony został na przełomie XVIII/XIX w., a przekształcony w 1840 r. przez kolejnych użytkowników. "Budynek zbudowany był na planie wydłużonego prostokąta, konstrukcji zrębowej, oszalowany, posadowiony na wysokiej podmurówce, w której znajdowało się mieszkalne przyziemie. Od strony wschodniej front budynku zdobił oszklony, wsparty na czterech drewnianych kolumnach ganek. Wnętrze dwutraktowe. Ściany ...(więcej)

 • Znajduje się na dziedzińcu przed kościołem św. Michała, po prawej stronie w obrębie Seminarium Duchownego. Kiedyś należał do kapelana zakonnic dawnego klasztoru Benedyktynek (który w 1613 r. fundowała Zofia Sieniawska, siostra Hieronima Gostomskiego fundatora kolegium dla jezuitów w Sandomierzu). Dworek pochodzi z lat 1769-1771, projektodawcą i budowniczym był ks. Józef Karśnicki, sandomierski architekt. Budynek w typie osiemnastowiecznego dworku opisany został w Katalogu Zabytków w taki sposób: "domek parterowy, murowany, otynkowany, na rz ...(więcej)

 • Malowniczo położony dworek pomiędzy Podwalem Górnym, a Dolnym, nad strumykiem Piszczele. Wybudowany w 1832 r. przez Dionizego Skorupskiego, urzędnika miejskiego. Klasycystyczny, z gankiem wspartym na kolumnach.

   

 • Dworek Strużyńskich, ul. Zawichojska. Jeden z wielu sandomierskich dworków podmiejskich. Wybudowany w 1861 r. przez Cypriana Strużyńskiego, zastępcę naczelnika powiatu sandomierskiego. Odremontowany w latach 2001-2004.

  Obecnie jako kompleks dworski siedziba Hotelu Sarmata.

   

 • To najbardziej oddalony od centrum dworek na naszym szlaku. Znajduje się w Kobiernikach. Niegdyś był to spory majątek, dziś wieś o tej nazwie, a właściwie to już dzielnica Sandomierza.
  Wędrując od osiedla Rokitek stromym wąwozem w dół w kierunku zachodnim (po lewej stronie widać bloki mieszkalne, po prawej - Centrum Medyczne "Rokitek") dotrzeć można po kilkunastu minutach do dna otwartej ku południowi doliny, W prawo, na łagodnym wzniesieniu, stoi dwór, a prowadzi do niego wspaniała aleja grabowa.
  Dworek jest murowany, posadowion ...(więcej)